Автоматична обробка розпилення

Цю статтю імпортовано зі старого сайту, деякі елементи можуть відображатися некоректно 
Сучасне виробництво меблів висуває підвищені вимоги до якості і собівартості опорядження виробів. Брак кваліфікованих фахівців та детальної інформації й специфіка процесу опорядження призводять до того, що освоєння чи розвиток технологій проходить важко і потребує багато часу. Однак часто керівники і технологи підприємств не використовують простий і логічний спосіб одержання інформації – звернення до компаній, що виготовляють обладнання для опорядження або лакофарбові матеріали (ЛФМ).

мал. 1. "Екоспреєр Ізі" 

В ідеалі, у налагодженніі процесу опорядження беруть участь три сторони: замовник, що формулює завдання, виробник ЛФМ, що пропонує технологію для вирішення цього завдання, і компанія, що постачає обладнання для реалізації запропонованої технології. Звичайно, можна шукати ЛФМ, що підходять  для використання на наявній лінії, або оновлювати устаткування при вже налагодженій технології. Але без чіткого формулювання завдання цей процес стає тривалим і невизначеним.

  Компанії, що звикли працювати з конкретними постачальниками деревообробних верстатів, часто звертаються до них же  у пошуку можливих рішень для етапу опорядження. Однак навіть фахівці, вельми досвідчені  в продажах деревообробного устаткування, рідко можуть дати професійну консультацію щодо техніки для опорядження, оскільки ринок опоряджувальних ліній істотно вужчий, і в продавців часто бракує досвіду в цій досить специфічній галузі. В результаті, в рекламі можна натрапити на дивні твердження, ніби  розпилення –економніший спосіб обробки, ніж лаконалив або вальці. У цій статті докладніше розглянемо опорядження розпиленням.

  Дві каретки з розпилювальними пістолетами.

Розпилення – найуніверсальніший спосіб нанесення лакофарбових матеріалів на виріб. Застосуванням цієї технології, зазвичай, розпочинається будь-яка обробка в невеликих обсягах, оскільки саме так можна обробляти деталі найрізноманітніших розмірів і форм. Щоб розпочати обробку, цілком достатньо фарбувальної кабіни і розпилювального пістолета. Однак розпилення нині незамінне і у серійному виробництві – для обробки профільних панелей (меблевих фасадів, дверей), погонажу, зібраних меблів (наприклад, стільців). Трохи докладніше зупинимося на автоматичних лініях, а саме на автоматах для обробки деталей типу меблевих фасадів і дверей.

  Автомати обробки розпиленням прохідного типу – це основа ліній для обробки профільних меблевих деталей. Виріб проїжджає на транспортері через робочу зону, де автоматичні пістолети наносять ЛФМ на пласть і чотири крайки виробу. Розглянемо внутрішній пристрій автоматів на прикладі моделі "Екоспреєр Ізі". Робоча ширина транспортера стандартна для меблевих ліній – 1300 мм. Стрічка транспортера виготовлена зі стійкого до стирання і впливу розчинників вуглеволокна. Крім того, вона проводить електрику, що знімає проблему статичних зарядів на транспортері.

мал. 3. Пристрій для збирання лаку й очищення транспортерної стрічки.

Лакорозпилювальні пістолети встановлені на двох каретках, що коливаються поперек руху транспортера . Стандартно встановлюється по чотири пістолети на каретці. Пістолети розділені на дві групи і приєднані до окремих насосів, утворюючи два контури подачі ЛФМ. На "Екоспреєр Ізі" можна установити і по шість пістолетів на каретку – для організації третього контуру або для того, щоб в одному з контурів працювали одночасно вісім пістолетів. На вході транспортера стоїть лінійка фотодіодів, що зчитують розміри і положення деталі.

За сигналами від цієї лінійки електронна система керування відкриває і закриває пістолети над деталлю, що фарбується, знижуючи витрату лаку. Для якісного опорядження країв зона роботи пістолетів трохи ширша, ніж розмір деталі. "Рамка" лаку, що залишається через це на стрічці транспортера, забирається спеціальним валом, який обертається назустріч рухові стрічки. Залежно від хімічного складу, зібраний лак може бути використаний повторно. Сліди лаку, що залишилися на стрічці, змиваються за допомогою спеціального пристрою з трьома валами, що постійно змочуються розчинником .

мал. 4. Електронна система керування.Для якісної обробки дуже важлива система повітрообміну в зоні розпилення. Приточне повітря подається зверху через два стельових фільтри і витягається вниз через два отвори з боків транспортера. Залежно від видів обробки і використовуваних ЛФМ, для очищення повітря, що викидається, застосовуються системи сухих або водяних фільтрів. Якщо встановлено систему водяних фільтрів, то вона, зазвичай, комплектується і пристроєм наступної фільтрації води від шламу ЛФМ, оскільки вода використовується в замкнутому циклі.

Електронна система керування дозволяє програмувати автомат і контролювати його роботу, а кольоровий графічний дисплей і дружній інтерфейс роблять спілкування з ним простим і зрозумілим . Робоча швидкість "Екоспреєр Ізі" залежить від виду ЛФМ, необхідної якості опорядження, складності форми виробу, що опоряджується. Зазвичай робоча швидкість автоматів 3-6 м/хв, а  кількість ЛФМ, що наноситься за один прохід, – 80–150 г/м2 мокрого шару.

Коли потрібна істотно вища продуктивність, використовуються автомати, на каретках яких установлена більша кількість пістолетів. Наприклад, автомат "Роктре" дозволяє працювати на швидкості до 12 м/хв за рахунок установлення до 8 пістолетів на кожну з двох кареток. На цьому автоматі можна використовувати до 4 контурів подачі ЛФМ.

мал. 5. Автомат «Ротостейн».

У тих випадках, коли підприємство обробляє вироби з натуральної деревини або личковані шпоном, а обсяг виробництва перевищує продуктивність одного автомата, ставлять другий – для операції фарбування морилкою. У таких автоматах розпилювальні пістолети розміщуються не на каретках, що коливаються, а на каруселі, що обертається з великою швидкістю. У такий спосіб досягається велика рівномірність фарбування. Наприклад, автомат "Ротостейн" має карусель з 10 або 20 пістолетами .

Для одержання найвищої якості опорядження використовуються автомати, у яких розпилювальні пістолети встановлені на маніпуляторі з програмованою траєкторією руху, наприклад, "Спреботик". Однак продуктивність таких систем нижча, ніж у автоматів з коливальними каретками, оскільки в них опорядження відбувається при зупиненому транспортері. Для підприємств, що хотіли б здійснювати обробку автоматичним розпиленням, але з різних причин надають перевагу більш простій моделі, випускаються автомати з одною коливальною кареткою. Наприклад, "Уноспрей" має робочу ширину транспортера 1300 мм і одну каретку з розпилювальними пістолетами . Він випускається тільки із сухими фільтрами витягуваного повітря, і для заміни контуру подачі ЛФМ на каретці міняється кронштейн із пістолетами (для цього передбачена спеціальна система швидкої заміни).

мал. 6. Автомат «Уноспрей».

Якщо обсяги виробництва невеликі, а ширина деталей, що обробляються, не перевищує 700 мм, можна використовувати автомат "Моноспрей". Випускаються також його модифікації з каруселлю для фарбування морилками.

Упровадження на виробництві автоматичних ліній обробки розпиленням дозволяє отримувати стабільну (тобто таку, що не залежить від суб'єктивного фактора) якість, постійну витрату ЛФМ, підвищити продуктивність і знизити трудозатрати. Слід зазначити, що для правильної експлуатації автоматичної лінії потрібен кваліфікований персоналу, навчання якого може забезпечити, здебільшого, тільки виробник обладнання.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua