Технологія виробництва «антикварної» деревини

Цю статтю імпортовано зі старого сайту, деякі елементи можуть відображатися некоректно 
Штучне старіння деревини – процес надання будівельній конструкції і предметам інтер’єру кольору і фактури, які досягаються внаслідок вікових кліматичних і механічних дій. Неповторний колорит старих речей спонукає сучасних забудовників стилізувати меблі, інтер’єри і фасади будинків під старовину. При цьому деревина повинна зберегти свої міцнісні властивості і змінюватися тільки зовнішньо.

Зі зростанням популярності заміських будинків тенденція використання натуральної деревини стала особливо актуальна. Як би не були функціональні пластик чи алюміній, в заміському будинку вони, як правило, погано приживаються.

Нині одним із наймодніших напрямів у дизайні інтер’єрів є ретро, який максимально використовує старовинні (або штучного старіння) деталі інтер’єру – меблі, панелі, двері тощо. Рустикальний ефект стає модним. Бажаним і оригінальним придбанням є не тільки антикварна шафа чи буфет. На фоні лісової зелені за вікном дерев’яний інтер’єр – шафи, комоди і навіть скрині – створюють атмосферу фамільного гнізда, нагадуючи старовинні садиби з відтінком благородної давнини і аристократизму.
Щоб досягти ефекту старіння деревини, використовують спеціальну технологію. Вона дає змогу за короткий проміжок часу зробити з деревиною те, що в звичайних умовах десятиліттями робило сонце, вітер, волога  і перепади температури.

Глибина обробки текстури може змінюватися з урахуванням побажань замовника. Після обробки на поверхні деревини проявляються закриті до цього рисунки річних кілець, подібні на рисунки дамаскої сталі. Тобто поверхня деревини набуває рельєфу, який у звичайних умовах утворюється під час зношення деревини.

Штучне старіння складається з кількох етапів. Основним методом є видалення із масиву деревини м’яких волокон (брашування), завдяки чому з’являється притаманна старій деревині рельєфність.

Брашування – це процес штучного старіння деревини шляхом промислової обробки масивних виробів із деревини металевими щітками. Існує кілька варіантів обробки: від легкого старіння, коли на поверхні з’являється ледь помітна шорсткість, до грубого старіння, при якому глибина нерівностей становить 2–3 мм.

Поверхневе старіння – шліфована поверхня, неглибокі тріщини і потертості. Глибоке старіння – яскраво виражена рельєфність поверхні, глибокі тріщини, імітація слідів деревоїдів. Як результат отримуємо елементи декору, яким притаманна краса старовини і, водночас, висока міцність. Обробку рустилоновою щіткою можна здійснювати на верстаті або ручним електроінструментом. Обробка поверхонь ведеться вздовж волокон, допоки не будуть вибрані м’які волокна, при цьому потрібно дотримувати рекомендовану кількість обертів.

Після обробки сталевою щіткою поверхня виглядає шорсткою і непридатна для покриття лаком чи морилкою. Тому проводять проміжкові шліфування деревини щітковими інструментами PRO-FLEX і MULTI-FLEX. Після покриття поверхні першим шаром, як відомо, відбувається підняття ворсу, який також знімають щітками для профільного шліфування. На бажання замовника поверхню покривають морилкою чи воском, лакують.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevoobrobnyk.com