Що робити у ситуації, коли іноземні партнери поводяться нечесно?

Цю статтю імпортовано зі старого сайту, деякі елементи можуть відображатися некоректно
До редакції порталу derevo.info ми звернулися з пропозицією щодо відкриття сторінки, на якій би деревообробники розповідали про свій досвід роботи із закордонними партнерами.

Кожна компанія в Україні, яка експортує продукцію з деревини за межі нашої держави, має і позитивний, і негативний досвід. І той, хто працює вже достатньо давно, може розповісти свої унікальні історії, які, можливо, застрахують молоді компанії від помилок, що можуть призвести до краху на самому початку роботи. Окрім того, ніхто не застрахований від зустрічі з шахраями, які є, на жаль, на кожному ринку.

Ми – молода компанія, заснована у 2014 році на «технологічному» острові м. Нетішин, супутника Хмельницької атомної електростанції, у якому потужний інженерний та промисловий потенціал. Маємо досвід конструювання та виготовлення сушильних камер для деревини, автоматизації технологічних процесів та виготовлення різного обладнання.

У грудні 2017 року ми підписали контракт із німецьким трейдером на поставку сухого бруса з пазом. Це достатньо крупна компанія, кількість фур, які вона експедує, –  сотні.

Основні поставки ми розпочали у 2018 році. Одна із заявок виявилася достатньо привабливою, оскільки забезпечувала повну зайнятість нашого виробництва – розпилювання, сушку, торцювання та стругання.
Це був високоякісний пакувальний струганий брус з пазом з точністю розмірів +- 0,5 мм та заданою вологістю не більше ніж 18%. Для забезпечення максимального завантаження фури по об’єму ми цілеспрямовано проводили сушку бруса до вологості 10–12%, тобто мінімізували витрати на доставку одного метра кубічного продукції. Ціна тоді була достатньо цікава, і ми прагнули досякти високої якості виробів.

Роком раніше для уникнення конфліктів з перевізниками стосовно ваги вантажу ми придбали двотонну вагу та важили кожну пачку чи піддон. У цій партії середня питома вага склала 490 кг/м3, що і зафіксували в інвойсі. Платіж надійшов досить швидко.

Ось посилання з таблицею питомої ваги сосни залежно від її вологості https://naruservice.com/articles/udelnyj-ves-sosny
Через деякий час після розвантаження бруса у кінцевого замовника у Нідерландах менеджер німецької компанії надіслав нам фото із значною зміною кольору деревини (почорніння від грибка) та показами вологоміра в інтервалі 24–34%.

У нас не було жодних сумнівів у дотриманні технології переробки – у сушильній камері стоять датчики вимірювання вологості деревини, датчики температури, швидкість повітря між дошками вимірюємо анемометром та регулюємо кількість обертів вентиляторів залежно від товщини завантаженої дошки. Автоматизація технологічного процесу сушки виконана на високому рівні. Окрім того, ми передали графік сушки замовнику для підтвердження обробки за вимогами сертифіката ІРРС.

Але одна подія породила у нас сумніви стосовно стабільності вологості деревини при транспортуванні. Наш перевізник для заміни лобового скла на тягачі без попередження зупинився на ремонт у Луцьку на тиждень, а повідомлення з митниці про перетин митного кордону ми не відслідкували. Надалі шукали можливі причини, дивилися погоду по маршруту, моделювали різні варіанти збільшення вологості – і все безрезультатно. Причин для збільшення вологості не було жодних.

Надалі той самий німецький замовник не заплатив нам по інвойсу за наступну поставку, яка була приблизно через три дні, і робота зупинилася.
Минало літо, ми несли збитки, розпочалися довгі переговори щодо ситуації, яка склалася. Окрім того, на нашому складі залишалася партія бруса такого самого розміру, який ми не змогли нікому продати через його нечасте використання. Тому ми продовжували шукати вихід із патової ситуації, далі контактуючи з німецькою компанією.

На початку 2019-го року у німецькій компанії змінився менеджер, і окреслилось рішення непростої задачі – кінцевий покупець виявив готовність знову придбати партію бруса. Далі стандартна вже для нас процедура – пошук перевізника на Della, завантаження пачок на причіп, замитнення. За рік ми отримали сертифікат FSC, і з’явилася надія на відновлення роботи з німецьким трейдером.

У цій поставці ми вже добре перестрахувалися – зробили фото бруса з показами вологоміра безпосередньо на фурі та зважили кожну пачку бруса – середня питома вага теж не перевищувала 490 кг/м3. Єдине, що ми не зробили, то це не проштампували кожен брусок нашою печаткою ІРРС (у 2017 році було і таке замовлення від іншої компанії).
ФОТО бруса перед завантаженням.
ФОТО бруса на фурі з вимірами вологості  вологоміром.
Після вивантаження брусу у кінцевого замовника було зроблено кілька телефонних дзвінків – нам підтвердили, що якість брусу хороша.


ФОТО фури на вивантаженні.
Пройшло біля тижня після вивантаження брусу і ми отримали знову фото – і знову шок!
На фото чорний брус з вологістю більше 30%. В темі листа по електронній пошті від менеджера німецької компанії стояла ось така кількість знаків оклику – «Тема: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!»


ФОТО брусу покритого цвіллю.

Але цій ситуації через деякий час я вже зрадів, було зрозуміло після детального вивчення отриманих фото, що ми не причетні до цієї події:

  • на торцях брусу видно тріщини, що може свідчити про повітряну/природню сушку брусу при вказаній вологості на вологомірі замовника – ми ж торцювали брус після сушки м’яким режимом і тріщини відторцьовували,
  • по торцях видно використання тупого інструменту для торцювання (зустрічається задирок) – ми ж спочатку торцювали брус, а потім стругали його на 4-х сторонньому верстаті тому наявність задирка абсолютно виключалася, він якщо і міг десь з’явитися після торцювання то повністю зістругувався,
  • наявний обзел вказував на іншого виробника – такий фактор ми повністю виключили в поставці по умовах замовника,
  • глибока чорнота від грибка вказувала на те, що брус знову ж таки був свіжо пильним, не проходив сушку та довгий час знаходився не просушеним в пачках,
  • і на 100% були впевнені вже в тому, що брус не міг змінити при транспортуванні свою вологість з 12-14% до 34%, так як фура доїхала до кінцевого споживача в Нідерланди всього за дві доби -  перевізнику загрожував штраф в 500 євро, якщо він не завантажиться в п’ятницю (замитнилися ж ми в середу).

Наші аргументи були достатньо вагомі, листування було коротким, платіж по інвойсу ми отримали, а також отримали в телефонній розмові вибачення – на складі кінцевого покупця, як нам пояснили,  з розривом в два дні прибула ще одна фура від іншого постачальника з брусом по такій же специфікації.

Після цієї історії також стало очевидним, що ми не причетні до проблем  які виникли 2018-му році, а є ще хтось, хто поставляє такий же брус, хто ще не досяг того рівня роботи на якому знаходимося ми. В наших руках несподівано опинився козирний туз, який нам вручив сам замовник.

Ми в цих матеріалах не вказуємо компанію з якою ми працюємо, не висловлюємо ніяких припущень відносно цієї події, та хочемо вірити в те, що це не маніпуляція, а просто прояв людського фактора на складі кінцевого замовника. Хоча наші партнери з якими ми співпрацюємо по Україні, почувши цю історію, притримувалися однозначної думки відносно дій з тої сторони – це шахрайство. А є й такі друзі які запитали – як ви наважилися відправити партію товару тому ж замовнику другий раз?

Ця історія не закінчена. Є ще історія пошуку варіанту юридично обґрунтованого рішення по компенсації неправомірно заявленої рекламації та компенсації фіктивних збитків нашому партнеру в цій принизливій ситуації. Також є історія подачі судового позову нашою стороною та історія  судового провадження. Позов ми вимушені були подати до суду в прагненні захиститися ще і від втрат від нарахування пені за не отриману валюту державою (очевидно безглузда вимога в нашому валютному законодавстві як рудимент совка, яку хоч трішки послабили збільшивши термін повернення валюти з 90 до 180 днів, а вже з початку 2019-го року до 360 днів). Є багатьом відомі історії, як наші українські підприємці обходили цей бар’єр опинившись під загрозою штрафів після не отримання валюти в випадках рекламацій чи шахрайства.

Не буду приховувати, що поява цієї статті має достатньо прагматичну ціль – ми поклали стрілу в лук, натягнули тятиву Інтернету, який на сьогодні може бути ефективнішим за суди. Ми ще  чекаємо надіючись на те, що нашому партнеру вистачить здорового глузду та глибокої німецької розсудливості  прийняти адекватне рішення і ми цю стрілу не випустимо. Думаю, що менеджери компанії передадуть наш рішучий настрій своєму керівництву. Але якщо ми поміняємо нашу думку, яка сформульована достатньо мирно двома абзацами вище від відчуття того, що нас приймають за аборигенів загублених племен для отримання надприбутків, тоді  ця історія буде продовжена. Якщо в до судовому порядку ми не врегулюємо наш спір, тоді ми оприлюднимо назву німецької компанії.

Також думаю, що ця публікація сприятиме формуванню високої культури наших підприємців в роботі з європейськими замовниками,  зростанню відповідальності деревопереробників в Україні в частині виконання вимог партнерів, та допоможе формувати методи страхування торгових операцій як на внутрішньому ринку так і при роботі з нерезидентами України.