Підводний робот-лісоруб

Цю статтю імпортовано зі старого сайту, деякі елементи можуть відображатися некоректно 
Перша в світі підводна машина для заготовлення деревини (повна її назва якої Sawfishunderwaterharvester) створена канадською фірмою TritonLogging. Ця машина є робототехнічним харвестером, який вже працює в Британській Колумбії на озері LoisLake вирубує дерева, затоплені в результаті будівництва плотини ГЕС. Спиляна деревина спливає на поверхню, і її відправляють на деревообробні та меблеві підприємства.

Роботи такій машині не бракуватиме. Загалом  від Північної Америки до Південно-Східної Азії існує 45 тисяч великих дамб і близько 800 тисяч менших дамб. За оцінками експертів, на дні штучних водойм спокійно росте один відсоток глобального ресурсу деревини – близько 200 млн. дерев.

Одним ці дерева заважають, а іншим потрібні як сировина, адже, в принципі, їх деревина не втратила своїх властивостей. Дехто навіть вважає, що „підводна” деревина має кращу якість – адже вода лікує дерева від деяких хвороб. Кажуть, саме тому в Японії заготовлену деревину спеціально витримують під водою, тому що вода, в якій відсутній кисень, є чудовим консервантом.

Протягом багатьох років вирубкою підводних лісів займалися буквально вручну: водолази занурювались з гідравлічними пилками і потім піднімали заготовлені колоди на поверхню. Така праця не тільки високо оплачується, але й небезпечна для виконання.Робот пофарбовано в  жовтий колір, його довжина 3,5 метра, маса 3 тонни, оснащено 8 відеокамерами і мікрофонами, щоб оператор на землі бачив і чув, що він там під водою робить. Спочатку робот привозять на баржі на місце дії. Потім з допомогою підйомного крану опускають у воду, де він починає вільно плавати, завдяки електричному двигуну потужністю 40 к. с. Потім відбувається занурення, і робот починає працювати.

Наближаючись до дерева, охоплює стовбур потужними клішнями, прикріплює до нього надуту стиснутим повітрям подушку і зрізує дерево 1,5-метровою круглою пилкою. Потім робот перевертає дерево вверх відземком і дозволяє спливти йому кроною вниз, де на нього очікує баржа. Матроси з допомогою трельовочного канату збирають колоди, забирають повітряні подушки і зв’язують дерева по 10 штук для наступного буксирування.

На суходолі деревину висушують гарячим повітрям. Влітку дерево, яке провело під водою 60-70 років, при повітряному сушінні висихає за 10-15 діб. Мікрохвильова піч використовується тільки для великих дерев, сушіння яких тривало б роками.

Працюючи на глибині до 3000 м, робот ніколи не торкається дна – його утримує низхідний потік.За 3-4 години робот спилює 36 дерев. Планується зробити вдосконалення, що дозволить спилювати дерево кожні 5-6 хвилин.

Фірма-розробник планує продавати таку машину лісорубам за ціною 750 тис. доларів США, з розрахунком, що вона окупиться за 3-5 років, як і інше заготівельне обладнання.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevoobrobnyk.com