Від лісника Януковича до лісника Зеленського: чому IKEA продає меблі з незаконних рубок в Карпатах

Цю статтю імпортовано зі старого сайту, деякі елементи можуть відображатися некоректно
Британська неурядова аналітична організація Earthsight вже вдруге випустила дослідження, в якому звинувачує Українську державу в незаконних рубках лісу для продажу на експорт.

Вирубка лісів завжди була болісною темою для України. Два роки тому вона болісно прозвучала в контексті убивства Катерини Гандзюк. Потоп на Закарпатті знову змусив згадати, до чого може призвести бездумне збагачення на експорті лісу. І тут якраз британська неурядова аналітична організація Earthsight вже вдруге випустила дослідження, в якому звинувачує українську державу в незаконних рубках лісу для продажу на експорт.

Рубали навіть у локдаун!

Дослідження Earthsight, що тривало 18 місяців, є дуже довгим та деталізованим, і тезово в ньому йдеться про те, що:

  • компанія IKEA продає букові стільці, вироблені з деревини, отриманої шляхом незаконних рубок у лісах українських Карпат;
  • незаконна заготівля деревини можлива через корумпованість державних лісогосподарських підприємств, які управляють більшістю лісів України; на офшорні рахунки корумпованих друзів Віктора Януковича у 2011-14 роках надходили мільйони доларів від іноземних компаній – як хабарі за доступ до лісоматеріалів;
  • Лісова опікунська рада (ЛОР – Forest Stewardship Council, FSC), що утворює провідну систему зеленого маркування деревини у світі зазнала суттєвої невдачі. Незаконна деревина в букових стільцях IKEA має сертифікат FSC, як і багато колод, за які було заплачено хабарі за часів Януковича.
  • такі невдачі FSC, як в Україні, повторюються у всьому світі: шалена незаконна вирубка лісу, розчищення величезних урочищ дорогоцінних лісів, побиття та вбивства представників місцевих громад.
  • Earthsight виявила, що незаконна вирубка лісів для виробництва букових стільців IKEA тривала навіть під час світового локдауну (lockdown) у зв’язку з COVID-19 у квітні 2020 року.На дослідження Earthsight негайно звернув увагу екснародний депутат (позафракційний), а наразі – член правління Мережі захисту національних інтересів «А Н Т С» – Остап Єднак. Він сказав, що відповідальне за контроль над вирубками Державне агентство лісових ресурсів України не визнає проблеми.

“Замість того, щоб пристосувати нашу практику до міжнародних стандартів, Держлісагентство шукає можливості, як обійти міжнародне екологічне законодавство, – сказав Остап Єднак. – Замість проведення якісної експертизи з Оцінки впливу на довкілля (ОВД) за законом 2017 року, вони зменшують за документами ділянку вирубки до обсягів менше ніж один гектар, коли ОВД стає непотрібною, а це знімає обмеження по вирубках. Я чув також, що представники Держлісагентства взагалі хочуть скасувати процедуру ОВД через зміни до законодавства. Цим займається голова Держлісагентства Андрій Заблоцький, а зміни щодо пом’якшення екологічних стандартів готують в Офісі ефективного регулювання BRDO, звідки Заблоцький і прийшов на цю посаду”.

Держлісагентство підозрює транснаціональну змову

IKEA в день виходу розслідування пообіцяла перевірити постачання українського лісу.

Водночас Держлісагентство не забарилося із відповіддю на звинувачення з боку Earthsight, але вже сама назва цієї відповіді викликає асоціацію із часами правління згаданого у доповіді британців Віктора Януковича: “Дослідження “Earthsight” мало на меті дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України”.

Андрій Заблоцький доручив перевірити факти, викладені Earthsight, але одразу ж звинуватив організацію в необ’єктивності. Він нагадав, що у попередньому дослідженні Earthsight із 18 ділянок порубок проаналізувала на його думку лише 4, а потім екстраполювала дані на всю країну. Крім того, Андрій Заблоцький вважає, що об’єктивне дослідження має відповідати трьом вимогам:

– Залучення фахівців спеціалізованих лісозахисних підприємств (очевидно, самого Держлісагентства – О.Ш.);

– Надана інформація про склад міжнародних та вітчизняних експертів;

– Інформація про фінансування і замовника такого дослідження.

“Не випадково й те, що інформація публікується в момент виходу компанії IKEA на ринок України, – додає Андрій Заблоцький. – Переконаний, що дослідження мало на меті підірвати довіру до однієї з найавторитетніших систем лісової сертифікації у світі та дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України”.

Андрій Заблоцький

Голова Держлісагентства також зауважив, що за 5 місяців цього року незаконні рубки в Україні зменшилися на 46%.

Україна може втратити мільярд євро

Остап Єднак категорично не погоджується із позицією Держлісагентства. Він нагадав, що у аналітичному звіті Taiex (експертна місія технічної допомоги ЄС) “Реформа лісового господарства України” словосполучення “незаконні вирубки” (illegal logging) повторюється аж 24 рази, а саме слово “незаконний” – 36.

На думку Єднака, кількість незаконно знищенної деревини в Україні наближається до 40% всього об’єму, і ці цифри відомі нашим європейським партнерам. У доповіді Earthsight цю долю оцінюють ще більш песимістично: “близько 60% вирубок в Україні порушують місцеве законодавство. Здебільшого йдеться про нелегальні вирубки у вигляді санітарних робіт”.

“Наслідком найімовірніше буде втрата ринкових позицій для України в Європейському Союзі, – вважає ексдепутат, – Українським виробникам загрожує повна заборона доступу на ринки ЄС”. Наскільки це суттєві втрати?

За даними Державної служби статистики, обсяги продукції (товарів та послуг) лісового господарства (у фактичних цінах) у 2017 році становлять 13,7 млрд грн. У 2018 році на внутрішньому ринку було реалізовано лісової продукції на 14,1 млрд грн, у 2019 – на 12,8 млрд грн. Це свідчить про те, що нібито експорт лісу до ЄС є вкрай незначним, але насправді все зовсім не так.

За даними Держлісагентства, у грудні 2019 року з України експортували 54,4 тисячі кубометрів виробів з деревини, а у лютому 2020 року цей обсяг зріс на 25% — до 68 тисяч кубометрів. Андрій Заблоцький наголосив, що це не ліс-кругляк (який заборонений до експорту), а продукція з доданою вартістю – різні види пиломатеріалів, тріска, дрова колоті, щит, заготовки для європіддонів, пиляні заготовки тощо.

Якщо взяти середню ціну одного кубометра лісової продукції у 874 грн (за даними того ж Держстату), то вийде, що Україна може втратити понад 713 млн грн на рік. Але в країнах ЄС ціни на деревину значно вищі. Попереднє дослідження Earthsight стверджує, що Україна є найбільшим експортером деревини до ЄС і у 2017 році поставляла орієнтовно 70% від загального обсягу експорту на суму понад 1 млрд євро у 2017 році.

Віктор Сівець, якого називають лісником Януковича

Розслідувачі з Earthsight стверджують, що один із попередніх голів Держлісагентства України Віктор Сівець потрапив під слідство за відмивання грошей і численні хабарі від імпортерів лісу за наданий доступ до сировини за смішними цінами, завдяки чому він отримав на свій рахунок у швейцарському банку понад 30 млн. євро. І це вже точно не фантазії “британських вчених”, адже Віктора Сівця називають не інакше як “лісником Януковича”. Очільник Громадського Руху “Рідна країна” Микола Томенко повідомив, що “Проти нього (Віктора Сівця – О.Ш.) та його дружини із російським громадянством відкрили кримінальну справу за підозрою у відмиванні доходів. Зокрема, йшлося про майже 3 млн. доларів на рахунках дружини у швейцарському банку та біля 10.8 млн. євро й 3.6 млн. доларів загальної неправомірної вигоди з продажу української лісопродукції за кордон”.

Чи не загрожує нам ще й “лісник Зеленського”?

Голова ГО “Лісові ініціативи й суспільство” Дмитро Карабчук займається розслідуваннями незаконних рубок вже понад 5 років. На його думку, Держлісагентство у своїй діяльності має суттєвий конфлікт інтересів: адже воно й контролює вирубки й займається господарською діяльністю. “Це сприяє системній корупції, – каже він. – та системній незаконній вирубці у промислових масштабах, коли зовні рубка виглядає законною, маючи всі документи, але насправді вона здійснюється із порушенням законодавства України. Це відбувається шляхом внесення в документи недостовірних даних”. На думку Дмитра Карабчука, бізнесу потрібна сировина, і йому байдуже, яким чином її отримати, тому хабарі, які, ймовірно, отримував “лісник Януковича” – це один з інструментів.

Аналітик МБО “Екологія-Право-Людина” Петро Тєстов вважає, що Держлісагентство не має чим заперечити конкретні факти, а провину визнавати не хоче. “Це дуже прикро, бо покриваючи корупцію та порушення в лісовій галузі, керівництво Держлісагентства передусім створює проблеми саме лісовій галузі – покупці з ЄС не захочуть зв’язуватись з “токсичною” деревиною, якими б сертифікатами вони більше не прикривалися”, – каже Петро Тєстов.

На думку аналітика, важливо аби Держлісагентство визнало сам факт того що більшість незаконних рубок проводять самі підприємства лісової галузі, коли виписують лісорубні квитки з порушенням вимог законодавства, і зупинило це. “Проте я маю сумніви, що це відбудеться – чинне керівництво галузі повністю повторює риторику своїх корумпованих попередників”, – каже Петро Тєстов. Він вважає, що уряд повинен розпочати реформу з розділення функції Держлісагентства, аби не було зосереджено в одній структурі все – і господарська діяльність, і контроль за призначенням рубок і легальністю деревини, і планування рубок тощо.

Залишається лише сподіватися, що на додаток до “лісника Януковича” ми не матимемо ще й “лісника Зеленського”.

https://bykvu.com/